Zwierzęta dzielą się na te rasowe i na te, które rasowe nie są. Nie jest to odkrycie na miarę nagrody Nobla, jednak jest to punkt wyjścia do rozważań na temat tego czym owa rasa jest. Bo to ona stanowi o tym, że zwierzęta różnią się między sobą nie tylko wyglądem, ale bardzo często także charakterem.
Bo warto podkreślić, że w przypadku zwierząt można z całkowitym przekonaniem mówić o charakterze, a przynajmniej cechach charakterologicznych. O psie, kocie czy innym zwierzęciu można powiedzieć, że należy do danej razy, jeśli razem z innymi zwierzętami należy do tego samego gatunku, a czasem podgatunku. By określić dane zwierzę mianem rasowego należy pamiętać, że zwierzęta muszą rozmnażać sią tak, by zachować i przekazać swojemu „potomstwu” pewne cechy, które są charakterystyczne dla tego gatunku.
Człowiek zajmuje się hodowlą zwierząt rasowych od zarania dziejów, choć początkowo była to działalność często nawet nieświadoma, ale warto podkreslić, że dana rasa jest wynikiem procesu wielopokleniowego.