Alternatywne materiały termoizolacyjne

Alternatywne materiały termoizolacyjne

Każda budowa domu wymaga doboru odpowiednich materiałów ogólnobudowlanych i termoizolacyjnych. Pośród tych ostatnich największą popularnością cieszy się oczywiście styropian, jak również wełna mineralna oraz coraz popularniejsze współcześnie pianki poliuretanowe PIR i PUR – doskonałe m.in. do wykonywania izolacji stropów i dachów. Warto jednak zdać sobie sprawę z tego, że oferta sklepów stacjonarnych i internetowych jest zdecydowanie bardziej bogata. Współcześnie mamy możliwość dokonywania wyboru, biorąc pod uwagę także inne, bardziej alternatywne i mniej znane materiały termoizolacyjne. Może warto pokusić się o zapoznanie z ich właściwościami?

Zestawienie alternatywnych materiałów termoizolacyjnych

  • Polistyren ekstrudowany XPS jest materiałem dość twardym (znacznie twardszym od styropianu) i charakteryzuje się dość wysokimi właściwościami izolacyjności termicznej. Jego podstawową wadą jest cena – nieco wyższa od ceny styropianu oraz brak odporności na działanie niektórych chemikaliów będących składnikiem podstawowej chemii budowlanej. Polistyren ekstrudowany występuje najczęściej pod postacią płyt o wymiarach 125×60 lub 120×60. Grubość płyt polistyrenowych waha się w granicach od 2 do aż 18 centymetrów. Płyty wykonane z polistyrenu mają najczęściej fazowane krawędzie, które umożliwiają ich łącznie na zakładkę lub pióra i wpusty. Płyty te mają najczęściej wytłaczaną, porowatą powierzchnię, której celem jest lepsze utrzymywanie na płytach tynku bądź materiału hydroizolacyjnego.
  • Keramzyt jest kruszywem, które powstaje w rezultacie wypalania gliny. Keramzyt jest niezwykle trwały i twardy (o dużej wytrzymałości mechanicznej), a przy tym charakteryzuje się bardzo dobrymi właściwościami termoizolacyjnymi. Oprócz tego materiał ten jest również niepalny, mrozoodporny i mało nasiąkliwy. Keramzyt jest odporny na działanie gryzoni, owadów, jak również mikroorganizmów – pleśni i grzybów. Keramzyt doskonale nadaje się do izolowania podłóg na gruncie, jak również ścian fundamentowych oraz stropów.Keramzytobeton będący połączeniem keramzytu i betonu jest jednym z ciekawszych materiałów, który łączy w sobie cechy materiału budowlanego i termoizolacyjnego. Ściany wykonane z keramzytobetonu nie wymagają wykonywania dodatkowej izolacji termicznej. Ponadto keramzytobeton wykazuje się również bardzo dobrymi właściwościami izolacyjności akustycznej – doskonale rozprasza i absorbuje fale dźwiękowe.
  • Płyty ze sztywnej piany fenolowej to płyty, które po obu stronach są pokryte welonem szklanym. Płyty te mają budowę zamkniętokomórkową, dzięki czemu nie chłoną wody i wilgoci i nie przepuszczają pary wodnej. Płyty te charakteryzują bardzo dobre właściwości termoizolacyjne. Płyty ze sztywnej piany fenolowej są wytrzymałe, ale jednocześnie dość łatwe do cięcia (przy czym nie powodują pylenia). Trudno się zapalają i jednocześnie są nietopliwe. Najczęściej są wykorzystywane do ocieplania ścian wewnętrznych. Warstwa o grubości około 7 centymetrów z płyt ze sztywnej piany fenolowej jest w stanie z powodzeniem zastąpić izolację wykonaną ze styropianu o grubości 12 centymetrów.
  • Folia termoizolacyjna jest wielowarstwową folią metalizowaną, której grubość wynosi kilkadziesiąt milimetrów. Izolacyjność folii zapewnia metalizowana powierzchnia, która odbija promienie cieplne. Podstawową zaletą folii jest jej niewielka grubość. Doskonale sprawdza się do izolowania poddaszy i docieplania ścian szkieletowych. Folia najczęściej występuje w połączeniu w innymi materiałami termoizolacyjnymi. Rzadko jest stosowania samodzielnie.

.