Ekologiczne materiały budowlane czyli jakie?

Ekologiczne materiały budowlane czyli jakie?

Moda na ekologię trwa. Coraz chętniej sięgamy po ekologiczną żywność, ekologiczne ubrania i kosmetyki, a nawet ekologiczne samochody. Coraz większą wagę przywiązujemy także do tego, aby ekologicznie mieszkać. Stawiamy na zrównoważone inwestycje, które mają na celu współgrać ze środowiskiem naturalnym, zapewniając jednocześnie dobre warunki życia przyszłym pokoleniom. Budownictwo ekologiczne z roku na rok zyskuje na popularności. Zależy nam bowiem na tym, aby chronić środowisko i oszczędzać je w możliwie najwyższym stopniu. Ekologiczne budownictwo pozwala nam na oszczędzanie energii, czy minimalizowanie powstawania odpadów oraz gazów cieplarnianych. Ekologiczne budownictwo jest przyszłością. Współcześnie przemysł budowlany pochłania największe ilości energii – cennej energii, która za kilkadziesiąt lat może okazać się dobrem deficytowym. Nie musi jednak do tego dojść, jeśli już teraz postawimy na ekologiczne inwestycje z wykorzystaniem ekologicznych materiałów budowlanych i materiałów pochodzących z recyklingu

Ekologiczne materiały budowlane – numer jeden drewno!

Nie od dziś wiadomo, że jednym z najpopularniejszych i najpowszechniej wykorzystywanym, ekologicznym materiałem budowlanych jest drewno.

Wykorzystywane w budownictwie od setek lat, współcześnie odradza się na nowo. Podstawową zaletą drewna jest możliwość jego wielokrotnego użytku. Ponadto do powszechnych zalet tego surowca należy zaliczyć niezwykłą łatwość jego demontażu, przeróbki oraz utylizacji. Warto także podkreślić, że utylizacja drewna nie wpływa tak negatywnie na środowisko jak utylizacja innych, chemicznych materiałów budowlanych. Decydując się na zakup drewna warto jednak zwrócić szczególna uwagę na jego certyfikację. Na polskim rynku dostępne jest bowiem drewno zarówno niecertyfikowane, jak również drewno z certyfikatem ekologiczności.

Nie same materiały są istotne

Przy wyborze ekologicznych materiałów budowlanych powinniśmy się kierować nie tylko samym rodzajem materiału, ale również innymi czynnikami. Zmniejszenie zużycia energii jest możliwe dzięki stosowaniu się do kliku zasad. Jedną z nich jest korzystanie z surowców lokalnych. Kolejna ważne kwestia to wykorzystywanie surowców, które nadają się do przetworzenia (nawet kilkukrotnego), a następnie do ponownego wykorzystania.

Ekologiczne materiały budowlane powinny powstawać przy użyciu energii odnawialnej. Ne oszczędność środowiska mają także wpływ materiały, które są trwałe i solidne. Materiały, które nie psuj się szybko, a przez to nie wymagają ich częstej wymiany na materiały nowe.

Które materiały można zaliczyć do ekologicznych

Materiały ekologiczne to nie tylko materiały pochodzenia naturalnego. Do materiałów ekologicznych możemy zaliczyć również materiały pochodzące z recyklingu. Wśród nich trzeba zwrócić uwagę na takie, które oczywiście nadają się do ponownego wykorzystania. Pośród recyklingowych materiałów warto zwrócić szczególną uwagę oczywiście na drewno – pomimo tego, że jest naturalne, dodatkowo doskonale nadaje się jako surowiec recyklingowy. Oprócz drewna na uwagę zasługuje także ceramika, kamień oraz kruszywo. Wbrew pozorom doskonałym materiałem recyklingowym jest również beton: prefabrykowany oraz towarowy. Mając na uwadze dobro środowiska przy budowie domu powinniśmy wykorzystać także recyklingowe tworzywa sztuczne oraz szkło.