Najpopularniejsze materiały izolujące ciepło

Najpopularniejsze materiały izolujące ciepło

Budowa domu jest czasochłonnym i pracochłonnym przedsięwzięciem. Oprócz tego, że wymaga dużego wkładu finansowego i ogromnego wkładu pracy, wymaga także zaznajomienia z tematem. Budowa domu wiąże się z koniecznością wykorzystania odpowiednich materiałów budowlanych. Niezwykle ważny jest dobór odpowiednich materiałów ogólnobudowlanych, jak również materiałów termoizolacyjnych. Te ostatnie mają szczególne znacznie, ponieważ to właśnie od nich będzie zależała izolacyjność domu, a więc poziom utrzymywanego ciepła w pomieszczeniach. Współcześnie na rynku można odnaleźć szeroki wybór materiałów termoizolacyjnych. Sklepy stacjonarne i internetowe oferują różnorodne produkty. Na które warto zwrócić szczególną uwagę? Które materiały termoizolacyjne charakteryzuje najlepszy stosunek ceny do jakości? Które materiały są najbardziej uniwersalne?

Zestawianie najpopularniejszych materiałów termoizolacyjnych

  • Wełna mineralna jest jednym z popularniejszych i jednym z najstarszych materiałów izolacyjnych.

    Na rynku można odnaleźć zarówno wełnę skalną, jak również szklaną, które charakteryzuje dobra izolacyjność cieplna. Wełna mineralna oprócz dobrych właściwości izolacyjności termicznej, charakteryzuje się również wysoką chłonnością dźwięków. Wełna mineralna jest sprężysta i paroprzepuszczalna, a ponadto jest niezwykle odporna na chemikalia, jak również ogień. Wełnę mineralną można odnaleźć na rynku budowlanym pod kilkoma postaciami. Pierwszą i jedną z najpopularniejszych z nich są płyty o wymiarach 100-600x10x180x5-25 cm. Płyty z wełną mineralną są dodatkowo nasączane impregnatem, który zapobiega ich nasiąkliwości. Na rynku są dostępne płyty twarde i sprężyste. Płyty miękkie charakteryzuje lepsza izolacyjność termiczna, jednak większa nasiąkliwość.

    Na rynku można odnaleźć także płyty lamelowe z wełną. Charakteryzują się one niższymi właściwościami izolacyjności termicznej, ale lepszą elastycznością. Wełna mineralna na rynku budowlanym występuje także pod postacią mat, które są sprzedawane w formie bali o szerokości od 20 do 125 cm. Warto wskazać, że maty, aby uzyskać deklarowaną przez producenta grubość, po odpakowaniu muszą się przez kilka chwil rozprężać. Inną postacią wełny mineralnej jest granulat będący wełnianymi strzępkami, które są nasączone impregnatem hydrofobizujacym i zlepiającym. Granulat w głównej mierze jest przeznaczony do wykonywania termoizolacji nadmuchowej.

  • Styropian to drugi najpopularniejszy materiał termoizolacyjny. Charakteryzuje się niezwykłą lekkością, ale jednocześnie sztywnością i małą nasiąkliwością.

    Styropian ma bardzo dobre właściwości izolacyjne. W przeciwieństwie jednak do wełny mineralnej nie jest odporny na działanie niektórych chemikaliów, które występują także w produktach chemii budowlanej. Współcześnie na rynku można odnaleźć także neopor – odmianę styropianu z dodatkiem granulatu grafitowego, który podwyższa właściwości izolacyjne styropianu. Styropian najczęściej występuje pod postacią zwykłych płyt lub płyt lamelowych. Oprócz płyt można odnaleźć również granulat, który jest przeznaczony do wykonywania termoizolacji nadmuchowej.

  • Pianka PIR to nowoczesna wersja tradycyjnej pianki poliuretanowej. Charakteryzuje się przede wszystkim doskonałymi właściwościami termoizolacyjnymi. Doskonale sprawdza się do ocieplania dachu oraz ścian zewnętrznych, jak również fundamentów, tarasów i stropów.

    Pianka PIR jest całkowite odporna na wilgoć i wodę, jak również wysokie temperatury, ogień oraz większość chemikaliów.

.